SERWIS FABRYCZNY: +48 87 429 56 56 PON-PT: 7:00-20:00 | SOB-ND-ŚWIĘTA: 10:00-16:00

Dobrekotly.pl SERWIS: 767 111 200 SKLEP: 767 111 200 PON-PT: 8:00-16:00

E-MAIL: dobrekotly@gmail.com

ZGŁOŚ SIĘ NA SERWIS FORMULARZ

Na co zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła?
Na co zwrócić uwagę przy doborze pompy ciepła?

Pompy ciepła to jedne z ciekawszych urządzeń grzewczych, które, dzięki wykorzystywaniu naturalnych źródeł energii, pozwalają zredukować zanieczyszczenie środowiska. Zapewniają użytkownikom pełną wygodę obsługi i uwolnienie się od regularnych wizyt w kotłowni.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła jest kluczowy i warto powierzyć go instalatorowi lub producentowi. Na podstawie projektu budowlanego lub wykonawczego dopasowuje on optymalną moc grzewczą do zapotrzebowania danego budynku na ciepło.

Co dokładnie należy wziąć pod uwagę, gdy stoisz przed wyborem pompy ciepła?

 

Dolne źródło ciepła

Podstawowe pytanie przy doborze pompy to wybór dolnego źródła ciepła: czy będzie to powietrze, grunt czy woda. Pompy pobierające energię z gruntu bądź wody gruntowej są stosowane głównie w nowobudowanych budynkach. Przy tym typie pompy ciepła pojawia się konieczność wykonania wykopów, zamontowania sond oraz studni na działce. Powietrzne pompy ciepła są tańsze, a ich montaż oraz konserwacja są mniej skomplikowane. Warto wziąć je pod uwagę z uwagi na prostotę dostępu do źródła ciepła, w porównaniu z pompą gruntową.

 

Konstrukcja pompy ciepła: monoblok czy split

Na rynku dostępne są pompy ciepła w dwóch wersjach konstrukcyjnych: monoblok oraz split. Wszystkie elementy układu chłodniczego pomp monoblok są umieszczone w zamkniętej obudowie. Fabrycznie jest napełniona przez producenta czynnikiem roboczym, a jej montaż jest prosty i szybki. Pompę ciepła monoblok instalujemy przy budynku, a między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą oraz przewody elektryczne. 

 

 

 

Pompy ciepła split, złożone z dwóch części, wymagają od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie F-gazów (są to czynniki chłodnicze z grupy gazów cieplarnianych, fluorowanych). Montaż pomp jest bardziej skomplikowany, ponieważ polega na samodzielnym napełnieniu układu chłodniczego czynnikiem, a następnie sprawdzeniu jego szczelności. Należy podkreślić, że to niesie za sobą dodatkowe koszty.

 

Jaką moc pompy ciepła dobrać?

Moc pompy ciepła wyznacza zapotrzebowanie na moc grzewczą danego budynku. W tym przypadku należy wyliczyć tzw. punkt biwalentny, czyli temperaturę, gdzie sprawność pompy ciepła będzie nadal nam odpowiadała. Poniżej punktu biwalentnego powinno się rozważyć skorzystanie z drugiego źródła ciepła – na przykład, kotła na pelet drzewny.

 

Co będzie ogrzewać pompa ciepła?

Pompy ciepła mogą mieć różne funkcje i ogrzewać zarówno dom jak i ciepłą wodę użytkową. W okresie letnim niektóre modele są gotowe do pełnienia funkcji klimatyzatora. Inne typy pomp ciepła mają również możliwość ogrzewania wyłącznie do CWU, a nawet wody basenowej.

 

Współczynnik sprawności COP/SCOP

Przy wyborze pompy ciepła należy wziąć pod uwagę parametry techniczno - użytkowe gwarantowane przez producenta. Istotne jest, aby zestawiać ze sobą parametry określone dla tych samych warunków pracy. 

Istotnym parametrem jest klasa energetyczna pompy ciepła, która pozwala porównać urządzenia pod kątem pracy w całym sezonie grzewczym. 

Najważniejszym jednak jest współczynnik efektywności COP, określający skuteczność działania pompy ciepła. Definiuje on stosunek otrzymanej ilości ciepła do zużytej energii napędowej. Im wyższe COP ma pompa ciepła, tym lepiej, ponieważ wytwarza ona więcej energii cieplnej przy takiej samej ilości dostarczonej energii elektrycznej. Na wysokość współczynnika efektywności COP wpływają również komponenty składowe pompy - między innymi, sprężarka i zawór rozprężny. W pompach ciepła stosuje się dwa rodzaje sprężarek: rotacyjną oraz spiralną. Ta druga jest określana jako bardziej efektywna.

Obraz całorocznej efektywności pracy pompy ciepła określa dodatkowo parametr SCOP, który uwzględniający zmienne w czasie warunki pracy urządzenia.

 

Czynnik chłodniczy

Wybierając pompę ciepła, należy sprawdzić, na jakim czynniku chłodniczym pracuje urządzenie. Aktualnym kierunkiem jest odchodzenie od syntetycznych czynników chłodniczych i zbliżanie się coraz bardziej w stronę naturalnych. Trend ten wynika z tego, że naturalne czynniki chłodnicze są bardziej opłacalne oraz bezpieczniejsze z technicznego punktu widzenia.

W najnowocześniejszych pompach ciepła wykorzystywany jest naturalny czynnik chłodniczy - propan R290, określany jednocześnie jako czynnik przyszłości. Co go wyróżnia? Przede wszystkim wspomniane bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego), który wynosi zaledwie 3. Im wskaźnik jest niższy, tym na mniejszy wpływ na efekt cieplarniany.

Czynniki chłodnicze o niskim GWP mogą być wystarczające do zmniejszenia emisji i mieć minimalny wpływ na środowisko.

Istotną kwestią przy doborze pompy z danym czynnikiem chłodniczym jest także konieczności rejestracji urządzenia w Centralnym Rejestrze Operatorów. CRO jest to rejestr urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, pomp ciepła i systemów ochrony przeciwpożarowej. Gdy zdecydujemy się na pompę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie ma obowiązku wykonywania płatnych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej oraz nie zachodzi konieczność instalowania pompy ciepła przez specjalistę posiadającego certyfikaty F-gazowe. Urządzenia grzewcze z czynnikiem R290 wpisują się w strategię Komisji Europejskiej w sprawie zero emisyjności lub niskoemisyjności.

 

Wyposażenie pompy ciepła oraz poziom hałasu

Przed zakupem pompy ciepła, należy sprawdzić, co wchodzi w jej pełny zestaw. Dokładnie, czy urządzenie jest w pełni kompletne i wyposażone w podzespoły gotowe do montażu. Kupujący zazwyczaj jest przeświadczony, że nabywa tanie urządzenie i nie ma świadomości, że będą czekały go dodatkowe koszty. Jeżeli pompa ciepła nie została w standardzie wyposażona w pompę obiegową z płynną regulacją wydajności lub inne niezbędne akcesoria, to należy się liczyć z ukrytymi wydatkami. Podsumowując, wybór jednego skonfigurowanego do pracy zestawu wygeneruje znaczące oszczędności.

Gdy dokonujemy wyboru pompy ciepła, należy również wziąć pod uwagę poziom hałasu, jaki urządzenie generuje podczas pracy. Właściciel nieruchomości zobowiązany jest do zachowania na granicy działki hałasu poniżej poziomu określonego w „Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku”. W przypadku terenów o zabudowie jednorodzinnej jest to 50 dB w ciągu dnia i 40 dB nocą.

Najczęściej opisywanymi wielkościami określającymi głośność pracy, są:

 

  • poziom mocy akustycznej, czyli wartość dźwięku w źródle, wyznaczana przez producentów urządzeń w ściśle określonych warunkach laboratoryjnych. Może służyć do porównania parametrów akustycznych urządzeń różnych producentów,
  • poziom ciśnienia akustycznego, czyli wartość dźwięku w danej odległości od źródła dźwięku, w naszym przypadku od pompy ciepła i w określonych warunkach pomiarowych – rzeczywistych. Im dalej od źródła dźwięku, tym wartość poziomu ciśnienia akustycznego będzie mniejsza. Wówczas usłyszymy, że pompa ciszej pracuje.

 

Jeśli dokonujemy wyboru pompy ciepła i poszukujemy danych odnośnie porównania parametrów akustycznych to nie należy opierać się tylko i wyłącznie na wartościach poziomu mocy akustycznej. Należy wziąć również pod uwagę współczynnik kierunkowości Q, mówiący o tym, że wraz ze wzrostem liczby pionowych powierzchni w sąsiedztwie urządzenia (np. ściany) wzrasta poziom ciśnienia dźwięku w stosunku do ustawienia urządzenia na otwartej przestrzeni.

Współczynnik kierunkowości Q, który wynosi:

  •   Q=2, gdy urządzenie ustawione jest na otwartej przestrzeni, wówczas fale dźwiękowe rozchodzą się w formie półokręgu;
  •   Q=4, gdy ustawione jest przy ścianie zewnętrznej budynku, wtedy fale rozchodzą się w jednej czwartej całkowitej przestrzeni;
  •   Q=8, gdy urządzenie ustawione jest przy ścianie zewnętrznej budynku, przy wnęce fasady, gdyż wówczas fale rozchodzą się na jednej ósmej powierzchni.

 

Podsumowując, przed zakupem pompy ciepła należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • z jakiego dolnego źródła ciepła będzie korzystała pompa,
  • jak skonstruowana jest pompa ciepła - monoblok czy split,
  • jaki rodzaj czynnika chłodniczego zastosowano w pompie,
  • jaki jest współczynnik efektywności COP i SCOP, określający skuteczność działania pompy ciepła,
  • należy ustalić, czy cena urządzenia obejmuje wszystkie niezbędne do montażu komponenty,
  • jaki pompa ciepła generuje hałas,
  • należy pamiętać, aby porównywać sprawności pompy ciepła dla takich samych warunków,
  • należy zweryfikować, jak może wyglądać eksploatacja i serwis Twojego urządzenia w perspektywie lat.



do góry
Sklep internetowy Shoper.pl